KEF + Dolby Atmos® = nowy wymiar kina domowego
 

Czym jest Dolby Atmos?

W prawdziwym życiu dźwięki dochodzą ze wszystkich kierunków. Ale konwencjonalne wielokanałowe systemy dźwięku rozdzielają go jedynie w przestrzeni poziomej - na lewo, prawo, przed i za słuchaczem. To co czyni Dolby Atmos tak niesamowicie realistycznym jest fakt, iż poruszanie się każdego dźwięku w danej scenie odtwarzane jest w obrębie wszystkich trzech wymiarów w tym wertykalnie. Tworzy to prawdziwie trójwymiarowy obraz akustyczny z precyzyjnie ulokowanych pojedynczych dźwięków, które poruszają się w stosunku do Ciebie tak, jakbyś naprawdę się tam znajdował. Efekt jest niesamowity. Pełen życia. Czasem przerażający, czasem komiczny; zawsze wciągający.


Jak to działa?

Technologia Dolby Atmos jest nieskończenie bardziej elastyczna i dostosowująca się niż kino domowe bazujące na rozdzielaniu dźwięku na kanały. Kiedy strumień w technologii Dolby Atmos przekazywany jest do amplitunera AV kompatybilnego z Dolby Atmos, amplituner przetwarza sygnały obiektów audio na unikalną konfigurację głośników Twojego kina domowego, tak aby precyzyjnie odtworzyć dźwięki, które były intencją twórców filmu. Dolby Atmos ma możliwość dostosowania się do różnego układu głośników. Możesz cieszyć się pełnym efektem już przy siedmiu głośnikach KEF. 

Czego potrzebuję?

Mając amplituner AV lub pre-procesor, który obsługuje dekodowanie w technologii Dolby Atmos i odtwarzanie dźwięku w Twoim systemie, możesz odtwarzać w domu zawartość nagraną w technologii Dolby Atmos wykorzystując jakikolwiek odtwarzacz Blu-ray lub konsole do gier, albo też poprzez ulubiony serwer z transmisją strumieniową (z urządzeniem ustawionym na strumień bitów na wyjściu i wyłączonym drugim audio). Wówczas jedyną kwestią pozostaje wybór dodatkowych głośników - dla audiofilów posiadających kino domowe oznacza to KEF.

KEF daje Ci dwa sposoby odtwarzania ścieżek dźwiękowych w technologii Dolby Atmos - albo poprzez zainstalowanie w suficie głośników Serii Ci przeznaczonych do montażu płaskiego lub prościej poprzez dodanie do przednich i tylnych głośników satelitarnych niezwykłych nowych modułów głośnikowych KEF R50 wysyłających dźwięk ku górze umożliwiając zastosowanie technologii Dolby Atmos. Niezależnie od wybranej opcji odmieni to Twoją przyjemność czerpaną z oglądania filmu.

 

Głośniki R50 umożliwiające zastosowanie technologii Dolby Atmos

Nowe głośniki R50 firmy KEF umożliwiające zastosowanie technologii Dolby Atmos umieszcza się powyżej już zainstalowanych przednich i tylnych głośników podłogowych lub półkowych wykorzystywanych w zestawie kina domowego. Wiedząc w jaki sposób mózg odbiera dźwięk, inżynierowie KEF dopracowali do perfekcji sposób kierowania dźwięku ku górze, tak aby odbijał się on od sufitu, odtwarzając wymiar pionowy w nagraniach wykonanych w technologii Dolby Atmos. Zintegrowany perfekcyjnie z naszymi seriami R i Reference, dopasowany pod względem estetycznym jak i dźwiękowym, głośnik R50 z zamkniętą obudową jest skonstruowany wokół układu Uni-Q stworzonego dla rewolucyjnego KEF Blade. Wyposażony w wyrafinowany 25 milimetrowy (1 calowy) głośnik wysokotonowy umieszczony w centrum 130 milimetrowego (5,25 calowego) głośnika niskotonowego/ średniotonowego oraz "mandarynkowy" falowód KEF w celu zmaksymalizowania dyspersji, ma on znakomitą dynamikę przy zachowaniu dokładności, szybkości i czystości pasma średniotonowego. Nie wymaga on ponadto dodatkowej przestrzeni, ponieważ zajmuje tyle samo miejsca, co zainstalowany już głośnik.

Głośniki Serii Ci do montażu w suficie

Alternatywnie, aby doświadczyć technologii Dolby Atmos w sposób jak nalbliższy wersji kinowej, możesz dodać do posiadanego już układu głośników kina domowego dwa lub cztery głośniki KEF Serii Ci do montażu w suficie. Dyskretne i łatwe do instalacji, posiadają one ten sam układ Uni-Q z punktowym źródłem dźwięku i "mandarynkowym" falowodem. Który z głośników wybierzesz, zależy od Twoich potrzeb wynikających z wielkości pomieszczenia oraz wytrzymałości na obciążenia. Ci160QR ma 19 milimetrowy (0,75 calowy) wentylowany głośnik wysokotonowy umieszczony w 160 milimetrowym (6,5 calowym) głośniku niskotonowym/ średniotonowym; Ci200QR wykorzystuje 25 milimetrowy (1 calowy) wentylowany głośnik wysokotonowy umieszczony w 260 milimetrowym (8 calowym) głośniku niskotonowym/ średniotonowym dla większego przedłużenia niskich tonów. Posiadający wyższą moc wyjściową Ci200RR-THX mający certyfikat THX Ultra 2 obejmuje 38 milimetrowy (1,5 calowy) wentylowany głośnik wysokotonowy umieszczony w 200 milimetrowym (8 calowym) głośniku niskotonowym/ średniotonowym z masywnym układem magnesów dla głębszego przenoszenia basów. Posiadając zprojektowaną przez KEF ultracienką krawędź (UTB) leżą one praktycznie płasko na powierzchni sufitu, wystając jedynie minimalnie.

Cokolwiek wybierzesz, wzniesiesz się do całkowicie nowego wymiaru przyjemności z posiadania kina domowego. Spotęgowane emocje i odczucia fizyczne. Intensywniejsze zaangażowanie w to co na ekranie. Pełniejsze doświadczanie - zgodnie z zamiarem reżysera.
 
 
Dolby, Dolby Atmos, Dolby Surround oraz symbol double-D są znakami firmowymi Dolby Laboratories.
THX, logo THX i Ultra2 i Select2 są zarejestrowanymi znakami towarowymi należącymi do THX Ltd. THX i logo THX są zarejestrowane w Stanach Zjednoczonych i w innych krajach. Wszelkie prawa zastrzeżone.